Jednolinková písma (single line fonts)

V dnešním článku se Vám pokusím popsat rozdíly mezi klasickým písmem (standardní PC fonty) a tzv. jednolinkovým písmem. Jednolinková písma se často používají pro kreslící plotry (to je i můj případ), nebo pro gravírování, případně CNC stroje.

Klasický font (vlevo) vs Jednolinkový font (vpravo)

Šikovná aplikace pro vytváření SVG souborů s jednolinkovým písmem je https://msurguy.github.io/cnc-text-tool/ Princip použití je jednoduchý, do políčka Input text napíšete cokoliv, co chcete převést. Zároveň můžete nastavit různé parametry, jako velikost písma, proložení písmen, výšku řádku, velikost písma a FONT. Na závěr stačí kliknout na tlačítko Download SVG a výsledný soubor se uloží do vašeho počítače. Bohužel nevýhodou je, že tato aplikace neumí českou diakritiku.

Inkscape – Hershey text

Druhou možností jak vytvořit SVG s jednolinkovým fontem je rozšíření progrumu Inkscape, které se jmenuje Hershey text. Já používám Hershey text verze 3. Který lze bez problémů stáhnout a do Inkscape doinstalovat. Zdrojové soubory lze najít zde: https://gitlab.com/oskay/hershey-text

Tady můžete najít další fonty, které lze do tohoto rozšíření přidat: https://gitlab.com/oskay/svg-fonts/-/tree/master/fonts/EMS

Princip použití je jednoduchý – do plochy v Inkscapu napište běžný text (textovým nástrojem klikněte do papíru a začněte psát). Písmo nechte označené a klikněte na menu Rozšíření – Text – Hershey text, zvolte font a další parametry a klikněte na Použít. Tím Inkscape vygeneruje nový „jednolinkový“ objekt.

Opět ale bohužel většina písem nepodporuje českou diakritiku. Případně ale lze soubory s SVG fonty upravovat a česká písmena do nich doplnit. zatím jsem počeštil font EMS Allure a doufám, že brzy upravím další. Pokud máte zájem o podrobnější informace o problematice jednolinkových fontů, můžete mě kontaktovat.

Ukázka použití jednolinkového písma s kreslícím plotrem.